Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 12 Aug 2020, 08:49

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 276 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FiatX Krill acum disponibila
MesajScris: 18 Aug 2014, 07:17 
Neconectat
Fondator

Dupa nenumarate teste atat in concursuri cat si in partidele de placere pe diferite ape din tara si din afara tarii, a ajuns si momentul sa punem aceasta nada la dispozitia clientilor magazinului pescuitlafeeder.ro.

Aici asteptam parerea si relatarile celor care au folosit-o dar si intrebari legate de modul de preparare ori folosire in diferite moduri.

Fişiere ataşate:
feederx-fiatx-krill.jpg
feederx-fiatx-krill.jpg [ 84.72 KiB | Vizualizat de 16010 ori ]

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: FiatX Krill acum disponibila
MesajScris: 18 Aug 2014, 18:58 
Neconectat
Membru senior

Deocamdata nu am primit nada, abia maine ajunge dar sunt curios cate umectari/sitari necesita pentru a ajunge la o mecanica similara celei din filmul cu platici pe Dunare . Abia astept sa o folosesc si voi reveni cu impresii aici, evident dupa 2-3 partide.

Sus

MesajScris: 18 Aug 2014, 19:05 
Neconectat
Fondator

Cu mecanica este foarte simplu si nu cred ca o sa ai probleme nici la prima utilizare, in doua umectari eu zic ca o sa o faci perfecta iar dupa cateva partide o sa iti iasa cu o singura umectare. O sa vezi ca toate particulele sunt scufundatoare chiar fara umezire, am urmarit sa fac o nada perfecta atat ca si atractie cat si ca mecanica. Pt rauri si pt carp este faorte bine sa fie umezita bine pa ca praticulele sa fie cat mai grele.

Sus

MesajScris: 18 Aug 2014, 19:13 
Neconectat
Membru senior

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Sus

MesajScris: 22 Aug 2014, 16:54 
Neconectat
Membru senior

Salut. Am revenit, sunt dator cu un raspuns. Aveam de gand sa fac 2-3 partide folosind nada FiatX Krill dar nu e cazul ! M-am convins dupa prima partida. Doar ce am venit de la pescuit. Am pescuit pe o balta total salbatica (Baltenii de sus).
Am umectat nada in 2 etape , nici nu necesita sitare e foarte fina , am folosit cosulet dar am incercat si la method spre sfarsit. In ambele variante se prezinta impecabil. Prietenii mei au pescuit cu special feeder, benzar crap-caras rosu , haldorado crap unguresc si fermentx tuica si miere parca. Faza ca i-am spart , rata capturilor e de 6 vs 1 , adica 6 carasi eu si 1 ei amandoi :)
Am prins caras cat palma si mai mare si foarte rar platica si taranca mare. Este foarte bine pentru balta asta, adica nimic populat chiar super braconat. In total am adunat 20kg peste , cel mai mult de cand pescuiesc la feeder (1an) de la 5.30 dimineata pana la 14.30 cand am plecat din cauza caldurii. Pestele era activ in continuare. Fantastica nada , inca dupa prima ora de pescuit peste a venit , se hranea super bine si nu a plecat de pe patul de nada. Iar pestisorii aia mici cat unghia fug ca dracu de tamaie de nada :D Excelent !!!

Sus

MesajScris: 22 Aug 2014, 20:15 
Neconectat
Membru junior

Felicitari Denis pt captura!

Sus

MesajScris: 22 Aug 2014, 20:22 
Neconectat
Membru senior

La tine ma gandeam cand prindeam carasii :)) Multumesc :)

Sus

MesajScris: 16 Sep 2014, 10:40 
Neconectat
Membru junior

Salutare.
Vizez in mod special carasul mare cu aceasta nada atat cu cosuletul cat si cu method.
Sfaturi pentru umectare nada cosulet si method...banuiesc eu ca trebuie facuta diferit.
Voi pescui in special la momeli vii: rame si viermi dar cred ca voi incerca si ceva flotant.
Am si pelete de krill (2 mm) si mixul de pelete.
Este mult crap si mare si mic. Nu spun ca nu imi doresc sa prind si crap dar vreau frecventa la caras.
Stiu ca pare anapoda dar este un pitic de-al meu. Imi place mult sa pescuiesc la caras la feeder...

Sus

MesajScris: 16 Sep 2014, 13:24 
Neconectat
Membru junior

a incercat-o cineva la platica pe lacurile de acumulare?

Sus

MesajScris: 16 Sep 2014, 22:59 
Neconectat
Fondator

Pt caras poți folosi un coșuleț mediu ori mic, nada umezita bine si lanseuri dese. Începe prin pescuit doar cu nada si cârlig mic, indicat un 18 încărcat cu doi viermi morți ori rama de bălegar sau chiar porumb dulce daca este caras mare. Struna poate fi intre 30 si 60 cm lungime si grosime de 0,12 mm

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 276 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]