Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 12 Aug 2020, 08:29

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shock leader pe Dunăre
MesajScris: 19 Oct 2018, 09:05 
Neconectat
Membru junior

Buna ziua,

Va scriu cu o nouă întrebare. Pentru pescuitul pe Dunăre folosesc un fir foarte recomandat pe forumuri, Cralusso Match Prestige-Sinking, 0.18mm. Este recomandat sa folosesc un leader in conditiile in care zona in care pescuiesc este destul de aproape de mal, 15m, iar curentul este foarte puternic? Intreb pentru ca nu as vrea sa introduc degeaba in montura un fir mai gros iar acesta sa imi creasca mult portanta...

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Shock leader pe Dunăre
MesajScris: 19 Oct 2018, 09:53 
Neconectat
Membru nou

Salut! Singurul rol al shockleaderului e sa protejezi linia principala de lansari in forta. Dar in 15 m chiar nu se justifica.

Sent from my WAS-LX1A using Tapatalk

Sus

MesajScris: 19 Oct 2018, 10:15 
Neconectat
Membru senior

Eu zic ca se poate justifica daca ai piatra, scoica sau alte structuri care iti pot taia firul principal, mai ales ca 0,18 e destul de subtirel pentru Dunare. Daca locul iti permite pescuitul fara inaintas, nu il folosi, dar daca ai probleme, merita sa incerci. Ia in calcul si fluorocarbonul ca si inaintas ;)

Sus

MesajScris: 19 Oct 2018, 11:09 
Neconectat
Membru senior

Sal !!! Folosesc înaintaș mai ales în zona cu piatra sau scoica, doua lungimi de lanseta un 0.25- 0,30 și chiar recomand acest inaintas cand dai cu textil ca linie principială

Sus

MesajScris: 19 Oct 2018, 21:22 
Neconectat
Membru senior

Eu iti recomand sa inlocuiesti monofilamentul de 0,18mm (care oricum ai privi problema pt Dunare este un fir slabut) cu textil de 0,10-0,12 mm si un shok leader asa cum a spus CAI sau cu unul mai scurt , de 1,5-2m si un sistem de amortizare cu power gum

Sus

MesajScris: 19 Oct 2018, 21:41 
Neconectat
Membru junior

Va multumesc pt raspunsuri. Pana acum am pescuit cu un fir mikado uv feeder de 0.18 si nu am avut probleme, in sensul ca nu am rupt firul decat cand am agatat montura sau cand am lansat gresit (inca mi se mai intampla sa uit sa tin firul tensionat cand incarc cosuletul si se mai invarte dupa varf). M-am gandit si la fir textil si cred ca o incerc sa-l pun pe mulineta in primavara - Berkley Black Velvet , marimea 0.10...

Sus

MesajScris: 19 Oct 2018, 22:32 
Neconectat
Membru junior

Pana pui fir textil, incearca sa iti intre in reflex tinerea nonstop a firului in tensiune. Altfel risti sa faci lanseta din mai multe segmente...poti sa iti mai educi o miscare, pana in lanseu sa tragi cu mana de fir de deasupra galetului, si ridici galetul doar dupa ce te asiguri in felul asta ca firul circula fluid prin inele...

Sus

MesajScris: 20 Oct 2018, 07:28 
Neconectat
Membru senior

eu nu as recomanda leader pe Dunare, din propria experienta la Dunare (destul de bogata in ultimii 3 ani), un nod in apa este o mare problema, mizeria adunata pe fir nu trece de nod si e tare neplacut sa cureti in timpul drilului
nu as recomanda nici firul textil, majoritatea sant fire impletite si au o suprafata prietenoasa cu depunerea mizeriei pe fir

Sus

MesajScris: 23 Oct 2018, 12:48 
Neconectat
Membru junior

0.18 il voi schimba in 0.20 sau 0.22 pt ca am reusit sa pocnesc de cateva ori si a zburat firul din clips (vina nu cred a fost a clipsului si a aruncatului meu prea in forta si a firului principal prea subtire). In functie de cum o sa ma descurc cu acesta o sa incerc ulterior si un textil.
Va multumesc pt ajutor :)

Sus

MesajScris: 27 Mai 2019, 15:30 
Neconectat
Membru junior

Un subiect foarte interesant si pt mine pentru ca, pana acum nu am pescuit ( la feeder ) la Dunare si acum mi s-a "pus pata" sa ma apuc de asta.
Pe balti am pescuit cu fir de 0,20 si nu am avut nici o data probleme cu firul scotand fara probleme crap de pana la 7kg cu el.
Nu am folosit inaintas, nu am folosit elastic chiar daca stiu ca ar fi trebuit sa o fac dar am gasit atatea pareri si cutume incat am preferat cea mai simpla varianta, aceea non - actiunii
Acum insa am inteles ca situatia se schimba radical asa ca intreb :
1. Ce grosime de fir principal se foloseste la Dunare ? Eu am folosit fire de spinning monofilament Asso Ultra Low Stretch Smoke 0.20mm/8.6kg si nu am avut probleme . Inteleg ca trebuie sa cresc diametrul firului principal . Intrebarea este care ar fi diamentrul potrivit ?
2. De asemenea inteleg ca este necesar inaintas . Folosind lanseta de 3,9 m ce lungime ar trebui sa aiba inaintasul si ce grosime. Presupun ca ar trebui sa aiba o rezistenta mai mica decat a firului principal ca in caz de agatatura sa se rupa inaintasul ? este corect ceea ce presupun ?
Multumesc mult !
fire intins tuturor

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]