Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 12 Aug 2020, 08:51

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum pescuim clipsat?
MesajScris: 08 Iul 2020, 16:04 
Neconectat
Membru nou

Buna ziua!
La pescuitul la feeder imi e "frica" sa pescuiesc clipsat.De multe ori pe rau (Someș), pescuiesc la mreana, cu fire relativ subtiri, si in general cu 2 lansete.De cele mai multe ori daca nu as folosi baitrunner-ul ar pleca lanseta in rau intr-o secunda.Iar a doua problema ar fi drill-ul.Cum folosim frana mulinetei daca firul este prins in clips?
Daca s-a mai discutat pe forum imi cer scuze, dar nu am observat.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Cum pescuim clipsat?
MesajScris: 08 Iul 2020, 18:34 
Neconectat
Membru nou

https://youtu.be/ZB209VuaAo8

Chiar daca e o metoda mai grosiera, mi se pare om pt ape curgătoare.

Sus

MesajScris: 08 Iul 2020, 21:40 
Neconectat
Membru junior

Adimax scrie:
Buna ziua!
La pescuitul la feeder imi e "frica" sa pescuiesc clipsat.De multe ori pe rau (Someș), pescuiesc la mreana, cu fire relativ subtiri, si in general cu 2 lansete.De cele mai multe ori daca nu as folosi baitrunner-ul ar pleca lanseta in rau intr-o secunda.Iar a doua problema ar fi drill-ul.Cum folosim frana mulinetei daca firul este prins in clips?

Buna Adi,
Ce marca de fir si ce grosime folosesti pe Somes ?
Ce greutate are cea mai mare mreana pe care ai prins-o pe Somes ? Sau ce greutate avea cea mai mare MREANA pe care ai VAZUT TU ca a a fost prinsa de cineva pe Somes ?
Intreb pentru ca "FIR TEXTIL PRESTON ABSOLUTE FEEDER BRAID" are urmatoarele caracteristici :
grosime 0.08mm/ rezistenta 6 Kg
grosime 0.12mm/ rezistenta 8,4 Kg
fir intins

Sus

MesajScris: 09 Iul 2020, 10:53 
Neconectat
Membru junior

Adimax scrie:
Buna ziua!

Daca totusi iti este teama ca mreana ar putea . . . . exista o metoda de declipsare rapida ( practic intr-o secunda ) dar care trebuie probata, inteleasa si repetata pana iti intra in reflez.
Deci esti pe Somes, ai aruncat si la un moment data sesizezi o trasatura care dupa vioelenta cu care trage o identifici apartinand unei mrene capitale.
In momentul cand mana DREAPTA ( presupunand sa esti DREPTACI ) se misca spre manerul lansetei pentru ca sa ridici lanseta de pe suporti , MANA STANGA se duce spre FIRUL de pescuit care plecand de pe spulul mulinetei se duce in sus spre VARFUL LANSETEI .
Apuci firul de nailon imediat de deasupra GALETULUI si-l tragi SCURT si ferm spre tine si, firul s-a declipsat.
Eu am exersat aceasta miscare acasa pana am reusit sa " agatz" firul de nailon , practic cu degetul aratator de la mana stanga care este indoit ca un carlig.
Deci agat firul, trag spre mine, se aude click-ul care-mi confirma ca firul s-a declipsat si apoi mulineta isi face treaba.
Dar daca te gandesti ca este posibil sa declipsezi ar trebui ca inainte de a clipsa sa marchezi pe fir cu un marcher special pozitia clipsului.
fir intins

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 10:14 
Neconectat
Membru nou

Salut.Nu am fost acasa si nu am putut raspunde.Cea mai mare mreana adusa pana la mal a avut peste 4 kg.Media capturilor undeva la 1-1.5 kg. Fir principal Daiwa J-Braid 0.10, forfac fluorocarbon 0.16, 0.18.As putea folosi si forface mai groase eventual?
Multumesc mult tuturor!

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 16:13 
Neconectat
Membru nou

Inca o intrebare...a pescuit cineva cu maggot clip la mreana? Daca da, ce rezultate ati avut?

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 17:15 
Neconectat
Membru junior

https://www.youtube.com/watch?v=pRG1gTVSVZs

elasticul se va rupe daca lanseta este bine ancorata si pe biterunner.
marcheaza linia principala ca sa poti sa reclipsezi.
etse cea mai buna metoda protejeza firul de socuri si cand trasatura este puternice se rupe intr-o fractiune de secunda
testat pe dunare de mine la crap

Sus

MesajScris: 10 Iul 2020, 20:22 
Neconectat
Membru senior

Iti spun cum fac eu. Flosesc cca 2m de shock leader dim monofilament de 0,25mm, rolul lui este numai sa nu se uzeze firul textil la lansare. Pe post de antitagle folosesc 10-15 cm powergum de 1mm. Lansez clipsat dar in asa fel incat la punerea pe suport si intinderea firului sa ramana o rezerva de 3-4 spire (o tura de manivela) pana la clips. In continuare este esential sa folosesti o singura lanseta, deoarece trebuie sa fi foarte rapid in sensul ca la trasatura sa ridici lanseta, eu nu intep propriuzis niciodata, doar ridic lanseta cca 30 cm de pe suport. Cele 3-4 spire de pe tambur imi dau suficient timp ca sa fac acest lucru, frana mulinetei trebuie insa sa fie impecabila, eu folosesc Ryobi. Frana o las destul de moale. Odata ajunsa lanseta in mana daca am ridicat-o suficient de rapid nu-mi mai rupe, mana si powergumul isi fac treaba. Evident nu discutam de mrene de 4 kg, dar mrene de 2 kg am scos asa cu struna de 0,12 mm. O mreana de 4 kg poate fi mai tare decat un somn de 6-7 si chiar daca nu iti rupe din trasatura iti poate rupe in dril daca firul nu e suficient de rezistent si frana nu e foarte buna.

Sus

MesajScris: 11 Iul 2020, 05:54 
Neconectat
Membru senior

fa un nod stopper de ata pe fir la care lasi capetele aprox 4 cm, aceste capete le pui in clips, ies singure la nevoie,,ai si marcaj. Ia in calcul folosirea de mulinete cu clips acs care declipseaza singure . Capatul de suport sa fie de tip river sau method

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]