Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 05 Mar 2021, 05:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Dec 2020, 09:35 
Neconectat
Membru senior

Pretul recomandat nu este niciodata pretul de vanzare. In momentul de fata un Pro 1213 costa 375lire plu transport, asa in bani romanesti, cu tot cu comision la banca si rata de schimb in favoarea lor, iti iasa lanseta undeva la 2100lei, poate chiar 2150, atat am dat eu pe ea. Cea de 12ft este mai ieftina in Austria decat in UK, am vazut ca e singurul model ce il aduc si ei nici varfuri nu au, am vorbit cu ei.

Mulineta Tournament este un TDR cu ulei magnetic, ceva rulmenti CRBB in plus, alta culoare si vin cu 3 tamburi. In rest probabil ca e la fel.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 16 Dec 2020, 00:47 
Neconectat
Membru senior

Neamtul scrie:
Pretul recomandat nu este niciodata pretul de vanzare. In momentul de fata un Pro 1213 costa 375lire plu transport, asa in bani romanesti, cu tot cu comision la banca si rata de schimb in favoarea lor, iti iasa lanseta undeva la 2100lei, poate chiar 2150, atat am dat eu pe ea. Cea de 12ft este mai ieftina in Austria decat in UK, am vazut ca e singurul model ce il aduc si ei nici varfuri nu au, am vorbit cu ei.

Mulineta Tournament este un TDR cu ulei magnetic, ceva rulmenti CRBB in plus, alta culoare si vin cu 3 tamburi. In rest probabil ca e la fel.

Eu stiu ca noul Tournament vine cu 2 tamburi, poate ma insel. Uleiul magnetic nu cred ca e un avantaj, poate doar cei 2 rulmenti in plus ;)

Sus

MesajScris: 16 Dec 2020, 00:54 
Neconectat
Membru senior

Eu zic ca este un mic avantaj, chiar daca nu este vital pentru mulineta. Si da, Tournament vine cu 3 tamburi in total.

Sus

MesajScris: 16 Dec 2020, 21:13 
Neconectat
Membru senior

Uleiul magnetic e un dezavantaj clar pentru mulinetele de feeder si match de aceea l-au si scos de la modelele dedicate acestuor tipuri de pescuit(vezi inclusiv TDR). Cred ca au vrut sa faca o mulineta universala pe care sa o poti folosi si la spinning si la stationar ;) ;) ;) . De aici si cei 2 tamburi de rezerva...sau le-au scazut drastic vanzarile de ulei magnetic.... :roll: :roll: :roll:

Sus

MesajScris: 18 Dec 2020, 00:21 
Neconectat
Membru senior

Totul tine de strategia de marketing. Nu are niciun dezavanta acel ulei, e chiar bine gandit. Faza e ca actualul TDR este mai ieftin decat vechiul, asta au urmarit. Acum introduc o mulineta superoara care bineinteles ca are acel ulei plus alte cateva imbunatatiri. E chiar foarte simplu si usor de inteles.
Nu au avut ei in gand o mulineta universala doar ca inca un tambur in plus este un avantaj si poti justifica mai bine pretul cerut si atragi clienti.
Oricum, mulineta va fi un succes, sunt convins. Nu are concurenta serioasa pe paita la banii astia la ce caracteristici si ce pret are.

Sus

MesajScris: 18 Dec 2020, 19:39 
Neconectat
Membru junior

pivo scrie:
Uleiul magnetic e un dezavantaj clar pentru mulinetele de feeder si match de aceea l-au si scos de la modelele dedicate acestuor tipuri de pescuit(vezi inclusiv TDR). Cred ca au vrut sa faca o mulineta universala pe care sa o poti folosi si la spinning si la stationar ;) ;) ;) . De aici si cei 2 tamburi de rezerva...sau le-au scazut drastic vanzarile de ulei magnetic.... :roll: :roll: :roll:

care ar fi dezavantajul?

Sus

MesajScris: 18 Dec 2020, 22:56 
Neconectat
Membru senior

Dezavantajul ar fi acela ca mulinetele de feeder trebuiesc servisate mult mai des datorita conditiilor grele de utilizare(greutati mari de recuperat, nada si pamant care intra prin toate crapaturile, etc) si acest ulei trebuie schimbat la fiecare servisare.
Atunci cand au scos noul model 18TDR 4012 QDA, cei de la DAIWA au precizat ca au scos acest tip de ulei datorita conditiilor "grele" de utilizare a acestor mulinete destinate pescuitului la MATC si FEEDER. In alta ordine de idei, daca ne uitam la intreaga gama de mulinete DAIWA, vom vedea ca toate mulinete destinate pescuitului la Match&Feeder scoase dupa 2018 (TDR, TDM, TDF, LEXA W, CAST'IZM, N'ZONE s.a.m.d.) nu sunt dotate cu acest ulei spre deosebire de mulinetele de spinning care au in dotare uleiul MAGSEALED.
Nici chestia cu diferenta de pret dintre modelul cu MAGSEALED si cel fara nu prea sta in picioare:
Daiwa 18TDR 4012QD pe siteul importatorului din Austria este 213.77euro iar un tambur de rezerva nu prea il iei sub 50euro(cel pentru Cast'izm era 58 euro deci cel de TDR e undeva pe acolo)
Asta inseamna 213.77+50=263.77
Pe acelasi site, Daiwa Tournament 4010QD este 267.77euro
Diferenta "mare" de 4 euro este pentru cei 2 rulmenti in plus si uleiul MAGSEALED

Sus

MesajScris: 18 Dec 2020, 23:19 
Neconectat
Membru senior

Nu este chiar asa. In pachet intodeauna este mai ieftin decat sa cumperi separat tamburi ulterior. Asta e la orice mulineta de calitate asa. Eu nu am desfacut si nu am trimis la servisat niciodata o mulineta de feeder si nu s-a plans nimeni din cei ce le-au cumparat de la mine. Mergeau foarte bine si fara interventii la chirurgie. Prea mult ne place sa complicam lucrurile.
Totul se rezuma la banii pe care vrei sa ii dai pe o mulineta.

Sus

MesajScris: 18 Dec 2020, 23:50 
Neconectat
Membru senior

Am comandat si eu noul Tournament 4010 - sunt nerabdator sa-l vad si sa-l compar cu TDR 18 ;)

Sus

MesajScris: 19 Dec 2020, 00:35 
Neconectat
Membru senior

Neamtul scrie:
Nu este chiar asa. In pachet intodeauna este mai ieftin decat sa cumperi separat tamburi ulterior. Asta e la orice mulineta de calitate asa. Eu nu am desfacut si nu am trimis la servisat niciodata o mulineta de feeder si nu s-a plans nimeni din cei ce le-au cumparat de la mine. Mergeau foarte bine si fara interventii la chirurgie. Prea mult ne place sa complicam lucrurile.
Totul se rezuma la banii pe care vrei sa ii dai pe o mulineta.

Faptul ca TU nu ai trimis la servisat nici o mulineta nu inseamna ca asa trebuie. Eu A trebuit sa curat o Daiwa Match Winner dupa 2 luni pentru ca era plina de nada si nu mai functiona frana. A trebuit curatata si apoi a functionat perfect. la un RedArc, dupa ce l-am folosit ceva vreme a inceput sa se auda un usor zgomot. Rezultatul: nu mai avea gram de vaselina.
Servisarea mulinetelor e o kestiune optionala. Daca vrei sa prelungesti viata mulinetelor, le cureti si le ungi periodic. Nu o faci, dupa o vreme iti cumperi altele. E simplu
Nici eu la inceput nu am servisat mulinetele si am patit-o(rulment blocat la galet si alte kestii) insa asta cu complicat lucrurile e deplasata. Daca cureti o mulineta nu inseamna ca complici lucrurile, iar chestia cu lucrurile scumpe iarasi nu se potriveste. Vorbeam de 2 mulinete comparabile ca pret. Personal detin 3 TDR si un Match Winner si mai vreau un TDR Distance +un Cast'Izm pana la sfarsitul anului asa ca nu discut depre mulinete de 30euro si nici nu am comparat Tournament cu vre-o mulineta ieftina. Am comparat-o cu TDR si am spus ca diferenta de pret intre una cu Magsealed si una fara nu e mare(chiar daca tamburul ar costa doar 30euro in loc de 50)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]