Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 12 Aug 2020, 09:00

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 20 Mai 2020, 08:23 
Neconectat
Membru nou

Din poza arata bine, sincer nu prea am treaba daca e mat sau glossy ce ma intereseaza e sa "sigilez" pluta.
Cineva a dat pe niste lansete cu lac YACHT si au iesit ok.La filmulete/tutoriale m-am uitat si eu plus am vorbit cu niste persoane care toti mi-au recomandat U-40.As fi interesat de el daca cineva comanda si desigur impartim costul transportului.Daca dau de Sava am sa il intreb ce recomanda.

Stima si multumesc de rspuns!

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 20 Mai 2020, 08:41 
Neconectat
Membru junior

nefe21 scrie:
Din poza arata bine, sincer nu prea am treaba daca e mat sau glossy ce ma intereseaza e sa "sigilez" pluta.
Cineva a dat pe niste lansete cu lac YACHT si au iesit ok.La filmulete/tutoriale m-am uitat si eu plus am vorbit cu niste persoane care toti mi-au recomandat U-40.As fi interesat de el daca cineva comanda si desigur impartim costul transportului.Daca dau de Sava am sa il intreb ce recomanda.

Stima si multumesc de rspuns!

Vezi mesaj privat.

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 15:23 
Neconectat
Membru senior

Eu ma gandesc ca daca asta era o solutie buna, ar fi fost folosita cel putin de un producator de lansete.
Poti sa ne spui ce lanseta vrei sa lacuiesti?

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 16:03 
Neconectat
Membru junior

pivo scrie:
Eu ma gandesc ca daca asta era o solutie buna, ar fi fost folosita cel putin de un producator de lansete.
Poti sa ne spui ce lanseta vrei sa lacuiesti?

U-40 Cork Seal e special pentru lansete, e poliuretanic dar e mat.
Deocamdată lăcuiesc cele care nu au văzut apa sau au văzut-o prea puțin:
- Daiwa Ninja X 3.90m/150g cumpărată de nouă cu o pastilă spartă, înlocuit inelul (ocazie de a învăța matisarea pentru uz propriu), rășina Threadmaster Lite A+B de la TF dubios de galbenă (si pachetul primit năclăit cu rășină) nu s-a întarit după 24 de ore dar am zis că am făcut eu ceva aiurea. Înlocuit matisajul si dat cu lac Sanger epoxy (ața de matisaj prea fină, piciorul inelului se vede de parcă e in chilot semi-transparent). La a treia matisare sper sa iasă bine, aștept ața mai groasă si altă rășină. Cotorul de plută cu multe mici lipsuri de material. După 3-4 staturi de lac va fi expus la 70 de grade, dat cu coloranți, uleiuri și ce îmi mai trece prin cap iar dacă scapă, urmează celelalte.
-Tica Feedback Feeder 3.90m-60g care are inclusiv capătul cotorului din plută - va fi dată cu varianta mată a lacului.
-Maver Freeky Feeder 3.6m va fi dată cu U40 Cork Seal.
Restul așteaptă până văd care iese mai pe placul meu.

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 19:34 
Neconectat
Membru senior

Pai si care e costul lacului+transport? Ca am impresia ca te costa mai mult lacul decat lanseta.....

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 19:55 
Neconectat
Membru junior

pivo scrie:
Pai si care e costul lacului+transport? Ca am impresia ca te costa mai mult lacul decat lanseta.....

Și idee dusă până la sfârșit ar fi...? Un pic de explicație logică ar ajuta că eu văd doar o paralela cu a nu pune un un băț ieftin pe un braț precum cel de la Feederland.
Mă faci să cred că ești unul din aceia care trec și pufăie atotștiutori când văd că nu am un Preston DM în sus pus pe acesorii asortate.
Uneori trebuie să fii scump la tărâțe și ieftin la făină să faci ceea ce ți-ai propus.
Acum am ajuns să dau raportul cât mă costă, să fiu evaluat de cunoscătorii investițiilor pescărești?
Ai net stimabile, cauți și te dumirești excat cât costă toate.
Nu ai o explicație logică de ce nu fac toți ca tine, ai o oarecare revoltă internă că nu sunt aliniați toți după același tipar, cauți doar noduri în paură fără să fii constructiv, faci miștouri ieftine de școală primară împreună cu moș Răzvan, un alt atotștiutor (din păcate trebuie să o spun: moș Răzvan, Caperlan e marcă bună bre, și scrisul cu majuscule alandala in text e analfabetism fucțional, sper că nu ai făcut infarct) fără să mă cunoști personal.

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 20:04 
Neconectat
Membru junior

Lasati pluta sa respire !

Sus

MesajScris: 20 Mai 2020, 21:17 
Neconectat
Membru senior

DemiPescar scrie:
pivo scrie:

Și idee dusă până la sfârșit ar fi...? Un pic de explicație logică ar ajuta că eu văd doar o paralela cu a nu pune un un băț ieftin pe un braț precum cel de la Feederland.
Mă faci să cred că ești unul din aceia care trec și pufăie atotștiutori când văd că nu am un Preston DM în sus pus pe acesorii asortate.
Uneori trebuie să fii scump la tărâțe și ieftin la făină să faci ceea ce ți-ai propus.
Acum am ajuns să dau raportul cât mă costă, să fiu evaluat de cunoscătorii investițiilor pescărești?
Ai net stimabile, cauți și te dumirești excat cât costă toate.
Nu ai o explicație logică de ce nu fac toți ca tine, ai o oarecare revoltă internă că nu sunt aliniați toți după același tipar, cauți doar noduri în paură fără să fii constructiv, faci miștouri ieftine de școală primară împreună cu moș Răzvan, un alt atotștiutor (din păcate trebuie să o spun: moș Răzvan, Caperlan e marcă bună bre, și scrisul cu majuscule alandala in text e analfabetism fucțional, sper că nu ai făcut infarct) fără să mă cunoști personal.

Nu ai inteles nimic, nu are nimeni nimic cu lucrurile ieftine....am avut si eu acea Daiwa Ninja de care zici tu. Pur si simplu nu inteleg de ce vrei sa contrazici tu toti producatorii care au zeci de ani de experienta in spate? Din partea mea poti sa-ti pui si luneta la bete.

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 10:27 
Neconectat
Membru junior

Pentru a nu ne scălda în supoziții și pentru că e normal să existe păreri contrare, am întrebat deja mai mulți producători de ce nu recomandă sau nu scot pe piață asemenea produse. Răspunsurile finale pot veni în câteva zile sau deloc din experiența anterioară (Browning).
Răspunsul meu era dat pentru acea comparație preț lansetă-preț lacuri și alte maglavaisuri, făcută fără toate datele (exemple teoretice: dacă are 30 de bețe feeder, 10 match si 20 spinning, sau o cabană de bârne pentu care a luat oricum 30 de cutii de lac, sau 20 de amici care vor același lucru și împart lacul, sau...și exemplele pot continua).
Partea cu "de ce nu s-a gândit un producător" e pentru un subiect separat (marketing, inovație, costuri versus profit, "planned obsolence", pur și simplu nu s-au gândit, au avut dar nu s-a vândut în cantitatea dorita, etc.)
Revenind la subiect, cotorul după 3 straturi este lucios, mai īnchis la culoare, se simte exact ca un coror în folie iar mâna udă alunecă aproape la fel ca pe un cotor în folie.

Sus

MesajScris: 26 Mai 2020, 12:21 
Neconectat
Membru junior

Fişiere ataşate:
P_20200526_131322_1.jpg
P_20200526_131322_1.jpg [ 111.37 KiB | Vizualizat de 785 ori ]

Singurele răspunusuri:
Preston: "Thanks for the email, I have sent it to the design team."
Colmic: "I will pass your suggestion to the project managers."

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]