Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 12 Aug 2020, 08:17

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Iun 2020, 09:02 
Neconectat
Membru junior

nefe21 scrie:
DemiPescar multumesc pentru lacuri, sunt foarte multumit de cum a iesit.Si spre surprinderea mea nu aluneca mana pe lanseta, culoarea plutei s-a inchis putin dar aia se intampla oricum si fara lac.Tin la "scule" si de aceea am decis sa fac aceasta operatie (asta pentru carcotasi).
Lansetele folosite Aero x7 pe care am avut folie inainte de lacuire

Deci concluzia este ca demiPESCAR are dreptate, daca dai cu lac manerul acesta, ( manerul) isi inchide culoarea, mana nu mai aluneca pe "COTOR" itzi iubesti "SCULA" mai mult deci categoria pe barbati care procedeaza "invers"
Se intelege ca fiecare isi manipuleaza "scula" cum ii place dar daca tot va framantati ce se intampla cu manerul din pluta al unei lanse imi permit sa va spun ca am o lanseta Germina de vreo 50 ani cu care am avut multe, foarte multe partide de pescuit in conditii meteorologice extreme . La lansete am schimbat inelele pt ca materialul din care erau facute era slab. Deci cumparam inele si le matisam. Lacuiam matisajul . Toamna curatam ( spalam cu apa si sapun) lansetele si atat.
Acum discutam 5 pagini despre lacuitul plutei manerului cu lac de unghii sau lac de gene si transformam aceste actiuni in fapte de eroism in "folosul" pescuitului la feeder. :lol: :lol:

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 02 Iun 2020, 09:30 
Neconectat
Membru junior

Trecând peste abluțiunea de dimineață în cada oligofreniei a antevorbitorului cu majuscule de-a valma, fiecare face ce vrea. Mă bucur că sunt mulți care nu au ce face cu viața decât să îi roadă la neuronul rătăcit ce fac alții cu banii lor. Jignirile acestea de popă fără sutană ar trebui să le mai exersezi moșule. Cred că ai câștigat premiul de cel mai bătrân troll al forumului. Degeaba ai anii și experiența dacă nu știi să fii civilizat. Mulți ani cu picioarele înainte.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2020, 10:18 
Neconectat
Membru nou

Mihai123456 scrie:
nefe21 scrie:
DemiPescar multumesc pentru lacuri, sunt foarte multumit de cum a iesit.Si spre surprinderea mea nu aluneca mana pe lanseta, culoarea plutei s-a inchis putin dar aia se intampla oricum si fara lac.Tin la "scule" si de aceea am decis sa fac aceasta operatie (asta pentru carcotasi).
Lansetele folosite Aero x7 pe care am avut folie inainte de lacuire

Deci concluzia este ca demiPESCAR are dreptate, daca dai cu lac manerul acesta, ( manerul) isi inchide culoarea, mana nu mai aluneca pe "COTOR" itzi iubesti "SCULA" mai mult deci categoria pe barbati care procedeaza "invers"
Se intelege ca fiecare isi manipuleaza "scula" cum ii place dar daca tot va framantati ce se intampla cu manerul din pluta al unei lanse imi permit sa va spun ca am o lanseta Germina de vreo 50 ani cu care am avut multe, foarte multe partide de pescuit in conditii meteorologice extreme . La lansete am schimbat inelele pt ca materialul din care erau facute era slab. Deci cumparam inele si le matisam. Lacuiam matisajul . Toamna curatam ( spalam cu apa si sapun) lansetele si atat.
Acum discutam 5 pagini despre lacuitul plutei manerului cu lac de unghii sau lac de gene si transformam aceste actiuni in fapte de eroism in "folosul" pescuitului la feeder. :lol: :lol:

Nu stiu care este problema dumitale dar si eu am bete vechi care nu le mai folosesc ci le tin doar de nostalgie si au rezistat, eu sincer m-am saturat sa colorez plutele cu rosu, verde, galben etc.Aici nu e vorba de rezistenta este vorba doar de intretinere si da lacuirea intra in acest criteriu.Fiecare face pana la urma ce vrea dar asta nu inseamna ca avem dreptul de a critica sau de a face misto.Va respect in primul rand pentru varsta pe care o aveti si in al doilea rand pentru colegialitate si cunostintele care le-ati dobandit in toti acesti ani si va respect si parerea dar criticile astea la mistocareala nu isi au rostul.
Colegul a deschis un topic iar cine este interesat il citeste cine nu... nu, stati linistit ca sunt destui care vor aceasta operatie din varii motive.Sper sa nu fie cu suparare...Fire intinse!

Sus

MesajScris: 13 Iun 2020, 13:34 
Neconectat
Membru junior

O idee de compromis !!!

Fişiere ataşate:
28F694F3-F940-4834-B2FA-A3F1EC9C8B63.jpeg
28F694F3-F940-4834-B2FA-A3F1EC9C8B63.jpeg [ 92.18 KiB | Vizualizat de 973 ori ]

MesajScris: 13 Iun 2020, 14:31 
Neconectat
Membru junior

O idee buna! Cred ca acoperă bine un maner cu imperfecțiuni (pluta o mai repari dsr eva cu bucatele lipsa nu prea). Ce anume e pus pe cotor?

Sus

MesajScris: 13 Iun 2020, 16:20 
Neconectat
Membru junior

Și soluția " anume de firmă" (tot polimeri acril uretan, apoasă, face spumă la aplicare, cu avertisment privind efecte adverse asupra sănătății):

Fişiere ataşate:
P_20200613_163644_2.jpg
P_20200613_163644_2.jpg [ 725.52 KiB | Vizualizat de 953 ori ]
P_20200613_163552_1_1.jpg
P_20200613_163552_1_1.jpg [ 137.44 KiB | Vizualizat de 953 ori ]
Sus

MesajScris: 13 Iun 2020, 22:40 
Neconectat
Membru junior

Banda camuflaj textila ! Poți sa o dai jos oricând protejeazăa excelent ai priza f buna !

Sus

MesajScris: 14 Iun 2020, 21:34 
Neconectat
Membru junior

Uleiul de in e super ok pentru întreținerea cotoarelor de pluta. Eu când cumpăr o lanseta noua primul lucru care îl fac e sa ii dau doua straturi de ulei de in cu interval de 24 de ore între cele doua aplicări.Pluta absoarbe uimitor uleiul de in iar la următoare spălare a plutei mizeria se va curata mult mai ușor cu apa călduță și detergent de vase.

Sus

MesajScris: 30 Iun 2020, 23:21 
Neconectat
Membru junior

https://youtu.be/H5n1D0_DJ-w

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 1 [ DST ]