Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 18 Mai 2022, 21:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Feb 2019, 07:20 
Neconectat
Fondator

In urma cu 8 ani am inceput in forta pescuitul la method feeder in competitii, desi la inceput credeam ca este foarte usor sa faci o montura, cu timpul am ajung la cocluzia care fiecare milimetru din montura conteaza enorm si face diferenta intre succes si esec cachir si atunci cand folosim acelasi produse ca cineva care a facut rezultate de top.

Cu cat participam la mai multe competitii si pescuiam pe mai multe ape din tara cu diferite conditii si grade de dificultate, constatam tot mai mult ca ce functiona pe o balta nu mai functiona pe alta, ce functiona vara nu mai functiona toamna, ce functiona pe zone cu densitate mare de peste nu mai functiona pe lacuri cu putin peste, ce functiona unde erau pesti de talie mare nu mai functiona unde erau pesti de talie mica, ce functiona pe zone cu substrat tare nu mai functiona pe zone cu substrat moale si tot asa ani de zile de teste, intrebari si necunoscute.

Cu timpul am ajuns la concluzia ca pentru a fi foarte eficient pe orice locatie trebuie sa intelegi cam cum ar trebui sa fie o montura perfecta care sa te ajunte sa scoti maxim din orice situatie, indiferent se situatie.

Desi foarte putini realizeaza, monutra este cea care intra in contact cu pestele, ea decide daca avem prezentare sau nu... indiferent de nada ori momeala pe care o folosim.

In trecut, poate lafel ca si tine, ma focalizam doar pe momeala de la carlig sau pe nada si nu dadeam importanta moutrii, nu realizam ca in mai putin de o secunda cat aspira crapul se poate intampla sa vina prezentarea sau sa scuipe momeala fara sa se intepe si fara ca eu sa vad nici cea mai mica trasatura.

Vad tot mai multi pescari care cumpara nade si momeli bune dar nu au rezultate caci nici macar nu inteleg sau nu au dorit sa inteleaga ce caracterisitici trebuie sa aiba o montura eficienta.

Cu timpul am perfectionat tot mai mult montura si astfel ma ajutat sa castig un numar recod de competii la method feeder pe cele mai multe locatii din tara... de ce functioneza monturile pe care le fac pe orice apa ??? pentru ca in urma anilor de teste am perfectionat fiecare milimetru din montura si am inteles importnata fiecarui element.

Cel mai simplu mod de a ajunge la perfomata asta este sa iti rapspunzi la niste intrebari care te vor duce spre monutra perfect ce va da randamant in orice situatie:

Eu iti arat calea pe care trebuie sa mergi in urmatorii ani si daca gasesti raspunsul la intrebarile de mai jos o sa ai randamnt maxim, mie mi-au trebuit cativa ani pentru asta dar poate o sa reusesti sa gasesti raspunsurile singur intru-un timp mai sucurt decat mine:

1) Stii foarte bine ce marime de method sa folosesti si in ce situatii, stii sa adaptezi marimea
methodului in functie de densitatea de peste, gradul de activitate ori a numarului de pesti de
pe vad ?

2) Ai ideea cum poate influenta un simplu conector rezultatele partidei prin cresterea ratei de
autointepare si scaderea ratei de pesti scapati in drill ?

3) Cunosti ce material de struna sa folosesti si in ce situatii, cunosti cum sa alegi materialul de
struna in functie de densitatea de peste din lacul sau din apa respectiva ori din vadul
respectiv ?

4) Ai idee cand este eficienta struna din monofilament si cand este eficienta struna din fir
impletit ( textil ) ?

5) Stii ce lungime de struna este cea mai eficienta si care aduce la cele mai multe prezentari si
cele mai putine rateuri, cunosti cele mai optime lungimi de struna atat la firul impletit cat si
la monofilament ?

6) Stii cu precizie cat trebuie sa fie lungimea firului de par in milimetri pentru a avea o rata de
autointepare foarte ridicata care sa creasca considerabil rata prezentarilor ?

7) Cunosti principiile de baza ale momelii de carlig perfecte, stii care este marimea optima,
gradul de flotabilitate, culoare si aroma ?

8) Ai descoperit ce modele de carlige aduc randamentul optim in pescuitul la method feeder si
care sunt clasele de carlige compatibile cu diferitele materilae de sturne ?

9) Ai idee cat de mult poate influenta partida varful sau tipul varfului la un carlig ?

10) Stii care este marimea optima a unui carlig in functie de gradul de activitate al pestelui sau
al densitatii de peste din locatia respectiva.

Pentru cei care doresc ce mai scurta cale posibila si cea mai ieftina posibil, in Cadrul Scolii FeederX am lansat un curs online cu raspunsul la aceste intrebari. Un curs in care, pe parcursul a 10 lectii video, am pus toata experinta mea acumulta in 8 ani de zile.

Cu siguranta ca, lafel ca si mine, poti gasi singur raspunsul al intrebarile de mai sus in cateva zeci de partide, cativa ani sau cateva competii dificile.

Acest proiect, la o fractiune de cost, iti aduce toata informatia intr-un pacet foarte compact, usor de accesat si pe intelesul oricarui pescar, indiferent de experinta lui.

Pentru cei care deja au trecut prin acest curs, monutura nu mai este un mister, chiar am ramas impresionat ca peste 90% din cei care au trecut prin acest curs online isi doresc si alte cursuri care sa le scurteze drumul spre succes cu cativa ani si cu o fractiune din cheluielile ce le-ar fi facut pe teste si incercari.

Detalii despre curs gesesti aici:

http://bit.ly/1SecreteleMonturiiDeMethod

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 08 Ian 2020, 12:22 
Neconectat
Fondator

.

Sus

MesajScris: 10 Feb 2021, 22:52 
Neconectat
Membru junior

In afara de cursul cu mrene (pe care le voi intilni la anul cu siguranta) restul cursurilor le-am achizitionat.
Putin cam tarziu pentru mine ca deja aveam stocuri de de toate :-)
Oricum mai bine mai tarziu decat niciodata.

In special cursul asta si cel cu disparitia prezentarilor m-au facut sa cam dau cu capul de pereti la cat de multe credeam ca stiu.
Mult succes Lucian si astept cu nerabdare ceva Master la astea.

Sus

MesajScris: 21 Mar 2022, 22:54 
Neconectat
Membru junior

lucianfiat scrie:
In urma cu 8 ani am inceput in forta pescuitul la method feeder in competitii,...
Detalii despre curs gesesti aici:
http://bit.ly/1SecreteleMonturiiDeMethod

Am vrut sa achizitionez lectiile respective dar m-am blocat la modul de a o face.
Am facut numeroase cumparaturi on-line, chiar de la magazinul tau, dar plata in avans m-a oprit.
Rambursul imi pare cel mai lesnicios mod de cumparare on-line, fara complicatii interbancare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]