Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 01 Apr 2020, 02:56

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Feb 2020, 15:23 
Neconectat
Membru nou

Ce părere aveți despre această lansetă? puteți să-mi spuneți cum se comportă în drill și la aruncări la distanță?
Pare o lansetă destul de "premium" luând în calcul carbonul de bună calitate raportat la prețul pe care îl are.
Sunt în căutarea unei lansete medium, cu acțiune parabolică dar în același timp aș vrea să pot atinge și distanțe de 100m la method.
Sunt un pescar începător deci nu o voi folosi în competiții, mă interesează o lansetă decentă de budget in maxim 300Ron.
Mulțumesc!

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 03 Feb 2020, 19:43 
Neconectat
Membru junior

In categoria asta de pret mai bine cauta ceva de la Trabucco, Korum, Okuma sunt mai ok...

Sus

MesajScris: 03 Feb 2020, 20:40 
Neconectat
Membru junior

posed aceasta lanseta care este un mediun-heavy. sa-ti zic intai ca nu lanseaza 100m (nu am gasit personal pana acum o lanseta de 360 care sa lanseze 100m mai ales sa fie si medium cum vrei tu, daca stie cineva de existenta uneia sa-mi spuna si mie ca o sa mi-o achizitionez cu siguranta)
a doua lanseta de la Delphin pe care o posed este Opium Feeder V2 Shrink 3.60m/80g (aceasta este o lanseta medium) care dupa gusturile mele pot afirma ca arata mai bine decat orice lanseta care exista pe piata acesta fiind si motivul pentru care mi-am cumparat-o
Anubis-ul arata bine, subtirica si sta bine in curent moderat pe Dunare cu cosulete de 80 + nada (lansari 30m)
Ambele Delphinuri sunt prea parabolice dupa feeling-ul meu si imprecise in lansare.
Daca ar fi sa le recomand cuiva as face-o doar pentru designul lor placut nu si pentru caracteristicile lor.
Ca si colegul ti-as recomanda in bugetul tau Okuma, Black Feeder 40-80G si mai pui inca 40 rom si iti iei si mulineta Dynadrag tot de la Okuma cu care se echilibreaza perfect.
Lansetele de la Okuma fie ca-i Black Feeder ori Ceymar (60g) sunt niste medium oneste care isi fac treaba cu stoicism
Black Feeder-ul este parabolica dar mult mai precisa in lansari decat Delphin iar Ceymar-ul progresiv spre parabolica daca intalnesti un crap maricel.

Sus

MesajScris: 03 Feb 2020, 21:37 
Neconectat
Membru nou

Mulțumesc de răspunsul concis și pe subiect(genul de răspuns pe care îl așteptam de la o persoană care folosește produsul).
Eu am văzut-o într-un magazin de pescuit și intradevar mi-a atras atenția și mie aspectul ei, arata super bine, pare foarte calitativă, dar având în vedere că nu poți da departe cu ea mă voi orienta către altceva, probabil un 3.90m, și ceva mai rigid făcând un compromis între senzația drill-ului și aruncarea la distanță.
Mulțumesc!

Sus

MesajScris: 03 Feb 2020, 22:18 
Neconectat
Membru nou

Cred că voi opta pt lanseta aceasta:
LANSETA OKUMA CUSTOM BLACK FEEDER H, 3.90M, 60-120G

Sau poate îmi recomandați altceva de 3.90m mai bun in 300 Ron?

Sus

MesajScris: 04 Feb 2020, 10:16 
Neconectat
Membru junior

Am pescuit cu lanseta unui prieten si mie sincer mi-a placut. Lanseaza destul de departe si precis. Lanseta se nuneste Garbolino Synergy Feeder 3.90m 3tr 30-100gr. O gasesti pe site la distribuitor la un pret ok. Poate gasesti si alti useri care sa-ti mai dea info.
Stii vorba aia, buna si sa le faca pe toate nu prea gasesti in pretul asta tocmai de aia din primavara imi iau acolyte distance ca sa acopar mai multe situatii de pescuit cu un bat de 390 si sa nu pierd din placerea drilului sau din precizie la lansare.
La fel ca si tine am inceput cu lansete ieftine apoi am realizat ca vreau ceva mai bun si am cumparat game de mijloc ca sa ajung sa realizez ca mi-au trecut deja prin mana 20 de lansete care acum cand stau si analizez la rece m-au costat cat 3 sau 4 lansete de top cu care as fi acoperit toate situatiile de pescuit.
Am oferit cadou la prieteni deja 6 lansete de feeder ca sa am si eu o gasca mai mare cand ies la pescuit :)
Sunt multi factori care trebuiesc luati in calcul atunci cand iti cumperi o lanseta si analizeaza dinainte de a face achizitia. Daca te prinde microbul pescuitului la feeder o sa-ti doresti mai mult si mai mult sa simti placerea drilului ( ai spus ca nu pescuiesti in competitii deci banuiesc ca o faci doar de placere ca si mine)
Eu cel mai mult am pescuit la method si lansetele medium nu au scapat nici macar un peste pe drum cand am pescuit pe balti. Cand te apuci de pescuit cu lanseta la cosulet si folosesti forface subtiri si carlige mici atunci se schimba situatia si iti dai seama ca lanseta este pre rigida si ca nu amortizeaza cum trebuie si incepi sa cumperi in prostie alte lansete. In concluzie daca pescuiesti la method din punctul meu de vedere poti sa iti cumperi si o coada de lopata si aduci pestele la mal cu carlige barbless. Finetea pescuitului la feeder este doar la cosulet nu la method. Am prieten pescar de competitii la crap care foloseste method pe lanseta de crap si este la fel de eficient. Probabil or sa-mi sara multi in cap si o sa-mi zica ca ca ei pescuiesc la finete cand vine vorba de method feeder dar eu personal nu mai vad rostul in a folosi carlige mai mici de 10 deorece daca deschide gura sa ia ditamai popup-ul o sa-i incapa si carligul de 8 sau de 6.
Mi-am primit lectia asta la dunare cand un mosneag langa mine scoatea mrene cu carlige GOALE ingropate in momitor cu lanseta de crap iar eu incercam sa-i fac teorie ca un carlig mai mic o sa-i aduca mai multe capturi. Daca pestele ajunge sa manance de momitor cu siguranta o sa inghita si acul tau indiferent de marimea lui asa ca nu prea mai conteaza ce scula sta la capatul firului ca este deja intepat si de acolo il tarasti mai greu sau mai usor spre minciog.
Daca te orientezi sa-ti cumperi o lanseta de feeder gandeste-te daca o sa doresti sa o folosesti si la pescuit la cosulet. Cum tu doresti sa pescuiesti la distanta mare trebuie sa iei in calcul ca acel method este de peste 50-60g + nada ca sa poti sa-l propulsezi. La method este cam imposibil sa ai probleme cu semnalizarea deci si varful al mai gros o sa semnalizeze plecarea pestelui. Din putina mea experienta iti spun ca indiferent de alegerea pe care o faci pentru o lanseta de feeder pe care o sa o folosesti STRICT la pescuit la method feeder o sa-ti ofere satisfactii insa daca vei dori sa treci pe cosulet atunci s-ar putea sa nu fie exact ce trebuie pentru situatia de pescuit in care te gasesti. Tot din putina mea experienta o sa-ti spun ca pescuitul la method nu este la fel de eficient ca cel la cosulet atunci cand pestele este mai timid sau apa este prea calda sau prea rece. Degeaba ne uitam noi la filmele despre pescuit la method facute de englezi in anotimpul rece cand ei pescuiesc in balti pline de pesti mai ales crapi iar noi pe apele salbatice abia daca mai avem cativa carasi amortiti. Method-ul este cel mai eficient pe apele private unde densitatea de peste este mai mare decat pe cele salbatice deci trebuie sa iei in calcul si daca o sa pescuiesti pe balti private sau nu. Eu unde locuiesc am o groaza de balti private pline de crap pe care pescuiesc strict la method si tot o groaza de ape salbatice unde methodul nu aduce la fel de multe prezentari ca si pescuitul la cosulet. De aceea spun ca este foarte greu sa iti alegi prima lanseta de feeder si mai ales sa dai sfaturi. Nu toti de aici se confrunta cu situatii similare de pescuit si niciodata nu prea functioneaza lucrurile care pentru unii dau randament sa fie idem si pentru ceilalti. La fel se intampla si cu lansetele, daca mie imi plac si imi ofera satisfactii nu este neaparat necesar sa functioneze si pentru altii. De obicei caracteristicile generale ale lansetelor le gasesti pe site-ul producatorului si utilizatorii lor pot sa iti spuna avantajele sau dezavantajele lor in functie de comparatiile facute de ei cu alte lansete carea le-au trecut prin mana si in functie de gusturile si feeling-ul lor. Este greu sa primesti un raspuns obiectiv mai ales cand vine vorba de forum :)))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: 04 Feb 2020, 18:40 
Neconectat
Membru junior

Buna seara,
Datorita faptului ca pana acum nu am auzit de aceasta marca de lansete si pt ca au existat pareri pozitive in legatura cu ea am avut curiozitatea sa o caut pe listele de produse de la unele din marile firme de produse de pescuit din Bucuresti.
Am gasit-o si am pus doua intrebari :
1. Unde ( in ce tara) se produce aceasta lanseta si cine este producatorul .
In mai putin de 24 ore am primit raspunsul la aceste intreri .
Pentru persoanele care sunt eventual curioase ca si mine , am dat copy - past mai jos :

"Buna ziua,
Lanseta Delphin Anubis Feeder, 3.60m, 100g, 3+2buc este fabricata in China. Firma producatoare se numeste Delphin. Tara de provenienta a firmei Delphin este Slovacia. pret 208 lei
Va multumim."
Pentru comparatie :
Lanseta DAIWA NINJA X FEEDER, 3.60M, 50-150G, 3+3BUC pret 268 lei
o seara buna,

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]