Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 01 Apr 2020, 03:41

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema Feeder pe rauri
MesajScris: 29 Ian 2020, 10:49 
Neconectat
Membru nou

Salutare tuturor,

Incep prin a spune ca sunt incepator nu doar in pescuitul la feeder ci si in pescuitul general,ma confrunt cu o problema la care chiar nu am gasit niciunde un raspuns.
Pescuiesc in proportie de 80% pe rauri cu curent mediu (Bega,Timis) cu cosulete de 30-50 de gr cel mai utilizat find de 44 de gr,
Problema e ca varful feederului face continuu un balans,mi se apleaca si revine lent in continuu si de multe ori nu vad trasaturile,detin o lanseta Preston Supera de 80gr primita cadou si o lanseta Okuma custom Black 60-120 gr si orice varf as folosi se intampla la fel,am urmarit diferite filmulete pe youtube si nici unde nu am vazut la cineva sa ii faca la fel fie ca pescuieste pe Mures,Dunare etc. cu lansete chiar mai fine si curent mai puternic.
Am incercat sa lansez mai in aval si mai in amonte,lanseta pozitionata cat mai vertical,fire principale de 0.20 Shimano Technium si XPS Trabucco, strune 0.10-0.16 si carlige de la 18 la 12, adancimea apei de la 1 metru la 2 metri jumatate,lansari la 7-30 de metri,varfuri incercate de la 1Oz la 4Oz si problema persista.La ce m-am gandit e sa folosesc un innaintas textil mai subtire sperand sa taie apa,insa nu prea am vazut la nimeni sa foloseasca.Astept parerile voastre

Multumesc.

Sus

pescuit la feeder magazin banner
 Subiectul mesajului: Re: Problema Feeder pe rauri
MesajScris: 29 Ian 2020, 11:59 
Neconectat
Membru junior

Foloseste cosulete mai grele, miscarea de care zici se intampla atunci cand cosuletul se târaste pe substrat. Coreleaza greutatea cosuletului cu viteza curentului apei, pe cat posibil la limita.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: 29 Ian 2020, 12:07 
Neconectat
Membru nou

Acesta a fost primul lucru la care m-am gandit si am incercat cu cosulet de 80gr insa aceiasi problema, am pus inapoi cosuletul de 44gr si am studiat atent si cosuletul dupa ce atinge substratul nu face nici macar un hop, am discutat cu alti pescari care pescuiesc in aceiasi zona si au zis ca mai greu de 40 de gr nu au folosit niciodata

Sus

MesajScris: 29 Ian 2020, 12:23 
Neconectat
Membru junior

lasa putin fir dupa ce se aseaza cosuletul , nu incerca sa intinzi la maxim. Cu timpul te vei obisnui sa vezi trasatura chiar printre mici balansuri . Tine cont ca firul are real aprox 0,22 , foloseste totusi cosulet de 50-60 g fara tuburi antitangle si nu rotund . Nu stiu cum e la voi vremea dar pot veni si bucati de gheata peste fir

Sus

MesajScris: 29 Ian 2020, 12:31 
Neconectat
Membru nou

Multumesc, o sa incerc sa las o mica burta la fir,am incercat si cu cosulete mai grele dar aceiasi problema,nu folosesc tub antitangle ci montura clasica simpla cu impletitura.
Gheata e exclusa, sunt 7-8 grade afara de aprox 3-4 zile iar balansurile sunt lente si continue dar destul de proeminente, nu sunt specifice ca si cand se agata iarba sau gheata de fir sau cand o ia la vale cosuletul

Sus

MesajScris: 29 Ian 2020, 13:18 
Neconectat
Membru senior

In mod normal ceea ce spui tu nu exista. Pot sa apara miscari ale lansetei daca pescuiesti in curent (ceea ce iarna nu prea e cazul) si poti sa nu vezi trasaturile unor pesti mici gen porcusor, beldita , oblete etc., daca dai la distanta mare sau/si daca lanseta este supratensionata, dar trasatura de mreana sau scobar o vezi. Oricum miscarile lente ale varfului lansetei nu conteaza, de regula la feeder pestele smunceste si trasatura e cat se poate de vizibila. Iarna e mai greu sa inveti sa pescuiesti la feeder, la vara cand pestele va fi mai energic sigur o sa vezi trasaturile.

Sus

MesajScris: 13 Feb 2020, 16:26 
Neconectat
Membru nou

Salut. Nu stiu daca ce zic eu va rezolva problema ta, dar pentru mine a functionat. Si eu pescuiesc pe Bega de foarte putin timp. Pescuiesc cu o Supera de 40g. Ce am observat eu este ca bega, fiind un canal, albia are forma unei palnii. Incearca sa gasesti locul unde apa nu se mai adanceste. Daca vei lansa pe partea inclinata a albiei cosuletul va fi mutat incet de curent pana va ajunge pe locul drept. De aici si miscarile varfului. Voi pune o poza informativa(ce este in poza nu e bega :)) cu un canal dar la dimensiuni mult mai mici. Si eu folosesc cosulete rotunde open end de 30g si nu am acele miscari in varf. Sper sa te ajute si scuze daca nu stiu sa explic cum trebuie. Fir intins!Imagine

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sus

MesajScris: 14 Feb 2020, 00:45 
Neconectat
Membru senior

Problema este clar de la cosulet. In primul rand trebuie sa fie mai grele sa ramana in acelasi loc si aici mai ajuta si modelul sau forma cosuletului. Incearca un cosulet de 70gr sa zicem si sa fie mai patrat si plat. Stiu cum e Bega in Timisoara, am mai pescuit in zona. Nu am patit niciodata treaba cu varfurile decat in momentul in care cosuletul era purtat de curent sau intra mizerie pe fir si opunea rezistenta. Alta cauza nu exista, crede-ma!

Sus

MesajScris: 14 Feb 2020, 16:15 
Neconectat
Membru junior

ce tip de montura folosesti la cosulet? si facultativ spune-mi si ce momeala de carlig

Sus

MesajScris: 16 Feb 2020, 16:49 
Neconectat
Membru nou

pescuitorul scrie:
ce tip de montura folosesti la cosulet? si facultativ spune-mi si ce momeala de carlig

Folosesc montura clasica cu impletitura,foarte rar am folosit si Pater Noster, iar ca momeala de carlig in 90% din cazuri viermisori si pinky

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]