Pescuit la feeder pe intelesul tuturor

Acum este 01 Apr 2020, 04:47

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Votati maxim doua articole preferate. Atentie: se poate vota o singura data! (nu va grabiti)
Chestionarul s-a închis pe data de 20 Sep 2014, 00:29
Ac de 14, fir de 14 (Dan Aron, august 2014) 4%  4%  [ 8 ]
Convertirea unui prieten la feeder (Claudiu Everaldo, august 2014) 16%  16%  [ 32 ]
Oozing si pescuitul crapului (Negrea Marius, august 2014) 8%  8%  [ 16 ]
Cum am devenit o familie de “feeder-isti” (Pardut Ionut, august 2014) 4%  4%  [ 7 ]
Cu feederul pe raul mures (Alex, august 2014) 9%  9%  [ 18 ]
Pescuit la feeder, vara pe Dunare… (Dodenciu Adrian, august 2014) 23%  23%  [ 46 ]
Eu… pescarul de ieri, pescarul de acum (Alexandru Atodiresei, august 2014) 3%  3%  [ 6 ]
Surprize, surprize pe malul Mureșului (Vlad Toma, august 2014) 6%  6%  [ 11 ]
Teste desfasurate pe o locatie noua (Osan Marius, august 2014) 2%  2%  [ 4 ]
Scobari la feeder (Mario Gabor, august 2014) 5%  5%  [ 9 ]
Montura combinata cu feedergum in pescuitul la feeder (Szilagyi Francisc, august 2014) 20%  20%  [ 40 ]
Voturi totale : 197
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Sep 2014, 11:04 
Neconectat
Moderator

Ma gandeam sa nu comentez ceea ce s-a scris aici, dar am sa mentionez si eu cate ceva:

- In momentul in care am trimis articolul, cu totii am fost de acord cu regulamentul concursului. Am stiut cu totii ca vor conta 75% voturi pe forum + 25% like-uri pe facebook. Nu mai are rost sa intram in polemici pe tema aceasta.
- Nu stiu daca ati inteles, dar aceste articole sunt menite sa promoveze site-ul, iar retelele de socializare sunt ideale pentru asa ceva.
- Normal ca articolele sa reprezinte un fel de "reclama". Aici participam la un concurs sponsorizat in totalitate de http://www.pescuitlafeeder.ro!
- Este normal ca voturile sa se imparta astfel. Suntem pe un forum public, unii voteaza articolul care le-a placut cel mai mult, altii pe prietenii, altii nu voteaza din diferite motive, s.a.m.d. Cu sistemul acesta, asa va fi mereu, nu il putem controla. In aceste conditii e normal sa nu castige neaparat cel mai bun articol sau cea mai frumoasa poveste.
- Noi, participantii, suntem pescari simpli in ochii lumii, este normal acest lucru. Daca acelasi articol era facut de un pescar renumit, era mult mai mare interesul.
- Sugestii putem sa dam, chestia cu juriul nu este idee rea, dar... Si exista un dar. Ganditi-va la cele 30 de zile... Cu cat mai mult ne promovam noi prin diferite modalitati, cu atat mai bine pentru sponsorul concursului. Daca ar exista un juriu, concursul s-ar termina in cateva zile.... Asa ca, prima data sa va ganditi la ce avantaje isi doreste sponsorul concursului, deoarece nu cred ca este un hobby pentru el sa dea vouchere saptamanal.
- Referitor la IP-uri... Nu stiu ce sa zic. Cu siguranta, exista posibilitatea sa apara unele la fel, in caz ca se lucreaza la aceeasi firma de exemplu, care au ip comun...
- Referitor la mesajele private... Nu stiu de ce s-au trimis (am primit inclusiv si eu), doar s-a mentionat data trecuta ca sunt interzise. Fiecare face cum vrea, reclama la administratori sau tace, este alegerea fiecaruia.

Ce sa mai zic... As fi de acord sa se faca un juriu pe viitor ca sa castige tot timpul cine merita.

In rest, nu uitati ca e vorba de pescuit, deci bucurati-va ca de acest hobby, nu faceti polemica! :)

Fire intinse sa aveti!

Sus

pescuit la feeder magazin banner
MesajScris: 18 Sep 2014, 09:58 
Neconectat
Membru junior

Fery83 scrie:
- In momentul in care am trimis articolul, cu totii am fost de acord cu regulamentul concursului. Am stiut cu totii ca vor conta 75% voturi pe forum + 25% like-uri pe facebook. Nu mai are rost sa intram in polemici pe tema aceasta.
- Nu stiu daca ati inteles, dar aceste articole sunt menite sa promoveze site-ul, iar retelele de socializare sunt ideale pentru asa ceva.
- Normal ca articolele sa reprezinte un fel de "reclama". Aici participam la un concurs sponsorizat in totalitate de http://www.pescuitlafeeder.ro!

Perfect de acord!!!

Eu am avut doar o idee la care chiar am solicitat si alte pareri. Poate vor mai fii si alte idei chiar mai bune, care imbinate vor aduce un echilibru mai bun la sistemul de departajare.
Este clar si perfect normal din punctul meu de vedere ca Lucian sa isi promoveze site-ul si forumul prin intermediul celor care participa la aceste concursuri de articole. Doar el sponsorizeaza intregul concurs. Oricum are din partea mea toata stima si respectul pentru tot ceea ce a realizat pana acum si sper sa nu se opreasca aici.

Lucian este un exemplu de urmat atat pentru cei care vor sa faca performanta la concursurile de pescuit cat si un model de urmat in viata: face ce-i place, face bine ce face si, face si bani din asta! Pe scurt o persoana demna de apreciat.

Sus

MesajScris: 21 Sep 2014, 12:57 
Neconectat
Administrator

Salut,

Cel mai probabil seara asta vom pune rezultatele concursului pe forum.

Marius

Sus

MesajScris: 22 Sep 2014, 00:14 
Neconectat
Administrator

Salut,

Am finalizat clasamentul si il gastiti in fisierul excel atasat
Fişiere ataşate:
concurs-august-2014.xlsx [14.34 KiB]
Descărcat de 276 ori
.
Din totalul de 197 de voturi am anulat 84 ramanand 113 valide.
Motivele anulari acestor voturi sunt:
    1. Voturi acordate de useri care nu au fost inregistrati cel putin 15 zile inaintea publicarii articolelor
    2. Voturi date cu ajutorul conturilor clonate (conform regulamentul forumului asta se pedepseste cu ban permanent)
Daca e vreo nelamurire cu privire la voturile anulate puteti sa ma intrebati si pot face public doveziile care sustin anularea lor.

LOCUL I - Szilagyi Francisc
    LOCUL II - Negrea Marius
    LOCUL III - Pardut Ionut

Luci va lua legatura cu voi ca sa va acorde premiile.

Eden,
Legat de ponderea acordata Like-urile de pe facebook, din cauza ca procentul e mic, doar 25%; daca cineva are un articol bun si primeste voturi pe forum poate lua locul I si daca nu are like-uri. De aia cred ca Like-urile sunt "complementare" iar voturile sunt esentiale.
Legat de link-urile din articole are duc la produse, ele sunt puse fara "anchor text" (si in general incercam sa punem link-urile in felul asta) pt ca sunt multi vizitatori care nu stiu ca pot da click pe un anchor text. In schimb daca e pus link-ul complet atunci e clar pt majoritatea ca e un link acolo.
Legat de voturi date de prieteni, e si asta o problema, dar eu personal cred ca un barem de genul "structură, originalitate, stil" ar trebui stabilit cu mare grija caci dupaia trebuie sa acordam punctaj mare unui articol scris corect, cu structura buna si stil... etc dar care nu zice nimic interesant sau de valoare. Si atunci poate un alt articol care cei drept nu are cratimele si virgule unde trebuie dar care face mare placere cititorului din cauza informatiiei care e transmisa poate sa fie foarte depunctat ca nu are structura/stil etc.
Legat de verificatul de IP-uri... e utila din pacate, in cazul asta varificarea IP-urilor a ajutat la eliminarea multori voturi fraudate... pana la urma corectitudinea acordarii premiilor e foarte importanta si am acordat efort sa ma asigur ca cifrele finale sunt cat de poate de corecte.

Vlad Toma,
Intradevar, am vorbit azi cu Luci si chiar el mi-a zis ca poate la concursul urmator va desemna un juriu de vreo 30 de persoane (cei mai activi pe forum) care sa voteze articolele sau sa le acorde un scor 1-5. Dar nu e stabilit inca, pana la urmatorul articol vom vedea ce va fi, cert e ca incercam sa facem concursul cat mai placut si mai corect pt toata lumea.

Perfect deacord cu Fery83 si Vlad Toma

Sus

MesajScris: 22 Sep 2014, 06:26 
Neconectat
Membru junior

Lucian a zis: 75% din rezultat vor fi din voturi de pe forum ( voturi ale membrilor ce sunt inscrisi pe forum cu minim 15 zile inaintea publicarii articolelor)<br />25% din rezultate vor fi like-uri de pe Facebook.<br/>

Sus

MesajScris: 22 Sep 2014, 06:27 
Neconectat
Membru junior

Nu scrie ca rezultatul se va raporta la maximul obtinut

Sus

MesajScris: 22 Sep 2014, 06:27 
Neconectat
Membru junior

De ce ati schimbat formula de calcul?

Sus

MesajScris: 22 Sep 2014, 08:32 
Neconectat
Membru senior

off-topic : unde pot gasi un istoric cu castigatorii celorlalte editii ale concursului ? ma ajutati cu un link?

Sus

MesajScris: 22 Sep 2014, 08:36 
Neconectat
Membru junior

Ionut p .... lik urile pe facebook , ca si parte din sistemul d votare sunt f usor de fraudat ... eu unu as elimina asta din sist de votare sau as pune un procent f mic ... exista grupuri dedicate schimbului efectiv de like uri fara ca utilizatorii macar sa dea click p linkul resp macar ... cred ca un 10 % ar fi suficient, asta ca sa nu se elimine complet...plus ca stiu pescari care au cont p site dar nu agreaza facebook si nu au conturi...

MARIUS ... te ai convins de banuielile mele ... se intamplau lucruri ciudate dupa felul in care apareau voturi de la o ora la alta . Cand vezi felul in care unii incearca sa fure , e firesc sa mai schimbi si din regulament...

Fery, felicitari ptr articol si ptr locul 1 ... chiar il meritai si poti confirma faptul ca desi nu ne cunoastem , desi am fost pana la urma concurenti , am sustinut ca meriti sa castigi acest concurs... parerea mea... altii poate gandesc altfel ( un material bogat , bine structurat cu info f bune ).

Legat de sistemul de votare clar trebuie schimbat ceva pt ca tot timpul se vor gasi unii mai cu motz care vor incerca diverse tertipuri... ideea cu un juriu format din cei mai activi useri / cei mai experim pescari este buna si ea si o sustin .
Multumesc celor care mi au acordat votul lor si sper ca si articolul a fost suficient de bun sa le merite votul.

Sus

MesajScris: 22 Sep 2014, 08:53 
Neconectat
Membru junior

Coool_marius, unul din scopurile principale ale acestui concurs este de a creste notorietatea brandului Pescuitlafeeder.ro, de aceea like-urile fac parte din sistemul de vot.
Eu am facut referire la faptul nu s-a respectat sistemul de calcul anuntat inainte de inceperea concursului..

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]